Jak stworzyć okładkę za mniej niż 20 zł?

Piszesz książki, poradniki, broszury w małym nakładzie a  marzy ci się piękna lub interesująca oprawa twojej twórczości za mniej niż 20 zł ? Sam możesz stworzyć niepowtarzalną okładkę w tej cenie. W  tym wpisie  pokażę ci jak w prosty sposób ją zaprojektować. Aby nasza okładka była wymowna i zachęcająca do sięgnięcia po lekturę musi spełniać kilka warunków.

1. Po pierwsze musi być zgodna z tematem, zatem szukaj ilustracji po słowach kluczowych. Jeżeli piszesz o miłości z ubiegłorocznych wakacji oczywiste będzie, że najlepiej funkcję tę pełni romantyczna okładka, ale nie zawsze musi być to całująca się para przy zachodzie słońca. Dobrze sprawdzi się tutaj ilustracja rozmarzonej kobiety rozpływającej się we własnych wspomnieniach.

2. Po drugie dobieramy kolorystykę całej okładki. Najlepiej dobrać ją do wybranego koloru dominującego na ilustracji lub zdjęciu. Świetnie zawsze sprawdzi się elegancka i ponadczasowa biel. Unikaj nadmiaru koloru, chyba że piszesz akurat opowiadanie dla dzieci.

3. Po trzecie. Kolor tekstu musi być wyraźne rzucający się z daleka oczy. Natomiast co się tyczy czcionki postaraj się używać jednej, ewentualnymi dwóch ponieważ zastosowanie kilku wprowadza niepotrzebny chaos.

Przejdźmy zatem do konkretów.  Jak stworzyć okładkę za mniej niż 20 zł?

1. Zainstaluj darmowy program do ilustracji wektorowych zwany Inkscape.

2. Wybierz z banków zdjęć lub ze sklepu plik zgodnie z tematem Twoje książki. W moim sklepie koszt takiej ilustracji to 19 zł przy nakładzie poniżej 50000 egzemplarzy.

3. Zaimportuj plik do pobranego i zainstalowanego programu Inkscape.

Pik-importuj-otwórz

Pobrany Obraz możesz zeskalować do odpowiedniej wielkości. Klikasz na obraz sprawdzasz czy na górnym pasku narzędzi jest zamknięta kłódka, jeżeli nie to klikasz na nią. Po zamknięciu możesz strzałką w narożniku zdjęcia przeskalować obraz do wielkości na jakiej chcesz pracować.

4. Na lewym bocznym pasku wybierasz literkę A i wybierasz czcionkę, która najbardziej Ci odpowiada. Największy problem może sprawić w tym momencie brak polskich liter, ale jeżeli podoba nam się bardzo jakaś czcionka bez polskich liter to można kropki i kreski dorobić własnoręcznie. np przez zaznaczenie kółeczka. Po wybraniu czcionki ustawiamy jej wielkość na górnym pasku. Możemy to zrobić również poprzez skanowanie teksu. (Zwróćmy wówczas uwagę czy kłódka jest zamknięta czy otwarta. Jeżeli chcemy zachować proporcje czcionki należy ją zamknąć.

Kolor czcionki dobierajmy kontrastowo do tła, ale wybierajmy kolor z próbnika koloru na lewym pasku, klikając nim na dowolne miejsce na zdjęciu.

Pobrany w ten sposób kolor nie będzie gryzł się z okładką a jedynie elegancko wtapiał w obrazek. Tekst możemy również skopiować (wystarczy zaznaczyć tekst i trzymając myszka kliknąć spację) Tak skopiowany tekst może posłużyć nam jako cień. Zaznaczamy go na czarno, wchodzimy w okno po prawej stronie wypełnienie i kolor, zaznaczamy blur na około 1,5- 2% , oraz opacity (przezroczystość na ok 60 %).

Na tak przygotowany tekst nakładamy wcześniej skopiowany tekst. Jeżeli jest pod spodem wchodzimy w górny pasek: obiekt -przenieś na wierzch i powinien pokazać się na zewnątrz.

Tak przygotowaną okładkę należy jeszcze dopasować do wielkości i formatu książki. Najlepiej robić to wcześniej bo może się okazać, że po większych zmianach trzeba przesunąć tekst. Ale to nie jest trudne, należy pamiętać aby zaznaczyć tekst z cieniem ( złapać i przeciągnąć myszką po dwóch jednocześnie) Możemy również przeskalować cały obrazek z tekstem czyli nasz projekt okładki (z zaznaczoną kłódka na górze) klikamy w górnym lewym rogu powyżej okładki i przeciągamy poniżej dolnego prawego rogu w ten sposób mamy całość zaznaczoną. Otwieramy prawe okno: Eksport PNG img. Jeżeli będziemy poruszać skanowanym projektem zauważymy, że szerokość i wysokość eksportowanego obrazka nam się zmienia. Wybieramy przybliżoną wielkość. Następnie wchodzimy w kwadrat po lewej i wybieramy dokładny rozmiar okładki. Tym razem skalujemy kwadrat przy otwartej kłódce, wpisujemy odpowiednie parametry.

     

Zmieniamy miarę na centymetry lub inną nam potrzebną. Tak zaznaczony kwadrat jest naszym pożądanym wymiarem. Zaznaczony obraz z tekstem zaznaczamy i grupujemy: Obiekt- grupuj.

Następnie nakładamy na niego kwadrat. Zaznaczamy oba ponownie. Następnie na górnym pasku : Obiekt- wyrównaj i rozmieść i zaznaczamy dwie opcje.

Po wyrównaniu robimy : Obiekt – przytnij – ustaw. Przycięta okładka powinna sprostać naszym wymaganiom. Następnym razem pokażę ci jak zrobić zagięty tekst i jeszcze kilka sztuczek, które warto znać projektując okładkę. Poniżej okładki stworzone przeze mnie na potrzeby tego kursu. Ilustracje do tych okładek znajdziesz na stronie mojego sklepu.

 

Jeżeli to zadanie wydaje Ci się za trudne to możesz skorzystać z darmowego programu online canva

Jednak darmowa wersja tego programu jest bardzo ograniczona.

Mam nadzieję, że przydał Ci się ten wpis , jeżeli tak to napisz komentarz na jego temat, jeżeli nie to również zasugeruj mi co należy zmienić.

Poniżej okładki z moimi ilustracjami. Więcej na ich temat przeczytasz w zakładce W MEDIACH 

LUB W MOIM SKLEPIE

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *