Chorwacja – kraj który warto zobaczyć

Chorwacja – kraj który warto zobaczyć.

Wakacje tuż, tuż a Ty ciągle zastanawiasz się jaki kierunek wybrać na wycieczkę zagraniczną? Dzisiaj chciałabym się podzielić moimi wspomnieniami z Chorwacji sprzed dziesięciu lat. Z mężem przede wszystkim ze względu na koszt zdecydowaliśmy się na Złoto Istrii. Początkowo miałam wrażenie, że może to taka “wycieczka dla ubogich”, bo przecież względnie tania, bliska i popularna. Poza tym zdjęcia zamieszczone przez biuro pokazywało tylko kilka atrakcji. Jednak po przyjeździe miło się zaskoczyłam. Tak zauroczył mnie ten kraj, że pewnie gdyby ktoś mnie zmusił do opuszczenia Polski to pewnie zamieszkałabym właśnie tam. Dlaczego bym się na to zdecydowała? Pierwszy najważniejszy czynnik to klimat , ale nie ten śródziemnomorski ale mentalny bardzo zbliżony do polskiego. Właściwie gdyby nie bariera językowa czułabym się jak w domu. Ludzie sympatycznie i  rozrywkowi mimo trudów codziennego życia. Trzeba przyznać, że  jeszcze mimo bardzo dobrze rozwiniętej turystyki zmagają się z problemami gospodarczymi. Na wycieczce objazdowej z Rainbow jechaliśmy autokarem wzdłuż wybrzeża, co sprawiało wrażenie, że życie w Chorwacji to ciągła zabawa, kurort i śpiew. Wjeżdżając jednak w głąb kraju widać jeszcze ślady po wojnie domowej z lat dziewięćdziesiątych. Drugim znaczącym czynnikiem dla którego chętnie zamieszkałabym w tym kraju to wiara katolicka. Kościoły pełne, a nie opuszczone jak na zachodzie Europy. A trzeci czynnik to jednak urok miejsca. Piękne kamienne plaże, mnóstwo antycznych zabytków. Wszechobecny piaskowiec w miasteczkach odbijający promienie słoneczne, turkus morza, który chyba najbardziej przyciąga Polaków do tego kraju, ale również egzotyczna roślinność i dźwięk cykad oraz zapach lawendy. A no i rakija :-)To wszystko tworzy piękny niezapomniany klimat. Dlatego ja z całą pewnością zachęcam do zwiedzania tego kraju. Wycieczka objazdowa to jednak wyzwanie dla dorosłych a dla dzieci pewnie tym bardziej. Na cały autokar tylko jedna para małżeńska zdecydowała się podróżować z córkami w wieku 7  i 9 lat. Trzeba przyznać, że znosiły one podróż jednak bardzo dzielnie. Poniżej fotorelacja z naszej wycieczki z 2008 roku.

 

Dokładny plan wycieczki Rainbow znajdziecie pod tym linkiem : ZŁOTO ISTRII 

Nasz plan był nieco zmodyfikowany ale znalazły się w nim miedzy innymi poniższe atrakcje

Plan wycieczki:

Dzień

Po śniadaniu wyjazd do Puli. Rejs statkiem wokół archipelagu wysp Brijuni – kilkunastu malowniczych wysepek, połączony z plażowaniem i ucztą rybną. Przepłyniemy również obok rządowej wyspy, gdzie niegdyś znajdowała się letnia rezydencja marszałka Tito. Zatrzymamy się w rybackiej wiosce Fażana z malownicza starówką, gdzie oprócz spaceru będzie czas na kąpiele słoneczne i wodne. Po powrocie zwiedzanie Puli, podczas którego zobaczymy amfiteatr z czasów rzymskich, który jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie. Zobaczymy również antyczny Łuk Triumfalny Sergiusza, świątynie Augusta, Bramę Herkulesa oraz Forum z budynkiem ratusza miejskiego z XIII w. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień

Po śniadaniu zwiedzanie malowniczego Rovinja – ulubionego miasta artystów, nazywanego chorwackim Saint Tropez (między innymi kościół św. Eufemii, ratusz, wieża zegarowa). Przejazd do Porecza. Po drodze zobaczymy Limski Kanal, wrzynającą się w ląd długą zatokę, geomorfologiczny fenomen, obecnie miejsce hodowli małż i ostryg. Zwiedzanie bazyliki Eufrazjana, jednej z najpiękniejszych wczesno-bizantyjskich budowli w Europie (UNESCO), barokowego kościoła św. Marii, gotyckich domów przy ulicy Decumanum. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień

Po poszukiwaniach najdroższych grzybów świata, przejedziemy do Motovunu – symbolu Istrii, pięknie położonego na wzgórzu, otoczonego murami obronnymi, skąd roztacza się zachwycający widok na znajdujące się obok winnice i lasy. Zobaczymy między innymi: kościół św. Stefana, mury obronne oraz mnóstwo klimatycznych, kamiennych uliczek. Po zwiedzaniu będzie można spróbować dań z truflami w miejscowej restauracji oraz zakupić istryjskie wina, szczególnie polecamy malvaziję – ta z okolic Motovunu w 2015 roku dostała nagrodę jako najlepsza malvazija Istrii. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *