Mój bajarz odnowiony to kolejna książka z okładką na której znajduje się moja ilustracja. Ponownie jest to dla mnie bardzo inspirujące ponieważ jest ona autorstwa chyba najsłynniejszej polskiej bajkopisarki Joanny Papuzińskiej. Zasłynęła ona z książek i wierszy dla dzieci, m.in. „Nasza mama czarodziejka”, „Rokiś” czy „Czarna jama”. W 1960 ukończyła
studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UW, a od 1982 w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1992 otrzymała stopień doktora habilitowanego, w 2001 tytuł profesora nauk humanistycznych. Ma w swoim dorobku rozprawy i artykuły z dziedziny krytyki literackiej, czytelnictwa, bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej oraz słuchowisk radiowych. Przyczyniła się do powstania miesięcznika „Guliwer” ( była jego redaktorem naczelnym do 2002). Współpracuje z wieloma czasopismami dla dzieci.
Tak o Bajarzu odnowionym pisze sama autorka:
„Przesłanie tożsamościowe zapisane w tekstach literatury dziecięcej zawsze było w Polsce bardzo silnie eksponowane. Jest to jej rysem charakterystycznym, wielokrotnie podkreślanym przez badaczy takich jak Izabela Lewańska i inni. Podział na „swoje” i „obce” w niektórych okresach i tekstach był eksponowany tak silnie, że patrząc nań ze współczesnego punktu widzenia śmiało można powiedzieć, iż graniczył, a nawet wkraczał na obszar ksenofobii. Tak, ksenofobia była niewątpliwą cnotą swojego czasu. Obie te właściwości zresztą znajdują się na jakimś kontinuum, czego doświadczamy również w czasach nam współczesnych, przeżywając wątpliwości, jak zaszeregować poszczególne głosy w dyskusjach o historii czy dniu dzisiejszym. O tym, że kwalifikacja tych zjawisk zależy przede wszystkim od punktu widzenia, pouczają nas właśnie dzieje literatury Dwudziestolecia, historia jej oceny i recepcji, losów wydawniczych i czytelniczych.
Niniejsza książka stanowi kilka wycieczek w te niezbadane obszary, wycieczek dość dowolnych, skupionych głównie wokół tematów takich jak m.in. poczucie tożsamości, symbolika przestrzeni i przyrody. Pewne rzeczy wyłamują się z zaplanowanych ram i tak na przykład czułam ogromny przymus, aby poprzedzić całość szkicem o Bajarzu polskim, ważnej księdze mego i, nie tylko mego, dzieciństwa, choć pochodzi on jeszcze z połowy XIX wieku i należy do innej epoki.”
(ze wstępu)
Spis treści
PRZEDMOWA DO DRUGIEGO WYDANIA
WSTĘP
I. MÓJ BAJARZ
- Nad studnią cudów
II. WOKÓŁ TOŻSAMOŚCI
- Lulu – tożsamość utracona
- Wały graniczne – tożsamość odkrywana
- Laluś Panienka – tożsamość w opresji
III. W PRZESTRZENI OJCZYSTEJ
- Powieść wakacyjna
- Dwory pana Kornela
IV. NIELUDZKA ZIEMIA
- Zapomniana Radlińska
- W poprzek Sybiru
- Przez śniegi i pożogę
- Sybir wspomnień
V. ELEMENTARZ OBYWATELSKI
- Tam skarb, gdzie serce
- Nauki ekonomiczne w powieściach Janusza Korczaka*
- Lekcja wielkiej sowy
- Lektury małych warszawiaków
VI. DOŚWIADCZENIA NAJNOWSZE
- Cenzura i poza nią
- By czas nie zaćmił…
VII. VARIA
- Powieść jakiej żąda czytelnik
- Strychy i strachy
- Pieczątka z aniołem
- Po śladach Urszulki
- Motyw dzwonu w baśniach Andersena