Historia Osia

W poszukiwaniu historii

  • Strona główna
    • organizacje
    • przemysł w Osiu
    • ciekawostki
    • Historia Osia
    • edukacja
    • turystyka
    • gospodarka
    • II wojna światowa
  • 100-lecie niepodległości
  • Słownik kociewski
  • Galeria zdjęć
  • bruniewska blog
  • O mnie

100-lecie niepodległości

W Szkole Podstawowej w Osiu w latach szkolnych 2018-2019 oraz 2019-2020 nauczyciele wraz z uczniami postanowili uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Gminę Osie innowacją „Na Stulecie Odzyskania Niepodległości-ocalić od zapomnienia” w ramach innowacji przeprowadzono szereg spotkań i konkursów utrwalających wiedze o naszej małej ojczyźnie.

Wycieczka do Elektrowni Wodnej w Żurze

9 maja 2019 r. uczniowie z klas siódmych wraz z opiekunami p. Kamilą Śpica -Głowacką i p. Joanną Rajnik zwiedzili Elektrownię Wodną w Żurze. Przewodnik p. Janusz Kuzimski opowiadał o historii, budowie oraz zasadach działania elektrowni. Wycieczka to jedna  z form realizowanej  innowacji pedagogicznej „Na Stulecie Odzyskania Niepodległości-ocalić od zapomnienia”.

JR

W ramach przeprowadzanej innowacji ,,Na Stulecie Odzyskania Niepodległości-ocalić od zapomnienia” 3 czerwca uczniowie klas IV i V zmierzyli się z pokojem zagadek, czyli Escape Roomem. Celem tej gry było zainteresowanie uczniów lokalną historią oraz kształtowanie pracy w grupie. Dwuosobowe drużyny miały za zadanie odnaleźć pięć fragmentów legendy o powstaniu Osia i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Zadanie nie było jednak takie łatwe! Fragmenty były ukryte w różnych miejscach w sali, a żeby je odszukać, trzeba było m.in. rozwiązać zagadkę matematyczną, przeszukać gazety, znać treść lektury, a nawet liczyć kwiatki na wiankach. Liczyła się spostrzegawczość, współpraca i spryt. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę.

Wyniki gry:

I miejsce- klasa Vb- Marcelina Steffan   czas: 9:34

II miejsce- klasa IVc- Karolina Pruszak i Aleksander Krupa   czas: 10:30

III miejsce- klasa IVa- Amelia Grabska i Mateusz Stachowicz   czas: 10:38

IV miejsce- klasa Va- Julia Ciachorowska i Adam Solecki    czas: 12:05

V miejsce- klasa Vc- Natalia Ziółkowska i Marta Jakimowicz   czas: 12:40

VI miejsce-klasa IVb- Zuzanna Kufel   czas: 17:54

Dominika Lamczyk

Spotkanie z oskimi Regionalsam

W grudniowe przedpołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań z ludźmi zaangażowanymi społecznie dla rozwoju naszej Małej Ojczyzny. Zaproszeni goście, Józef Malinowski i Marek Lejk,  podzielili się z uczniami swoimi pasjami oraz dokonaniami. Spotkanie z oskimi Regionalsami to jedno z wielu działań realizowanych w naszej szkole w ramach innowacji pod nazwą Na Stulecie Odzyskania Niepodległości-ocalić od zapomnienia, opracowanej i realizowanej przez zespół nauczycieli języka polskiego, historii, fizyki oraz nauczyciela-bibliotekarza.

BR

Miejsca upamiętniające tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej

Głównym celem przeprowadzonych innowacji było przygotowanie uczniów do systematycznego pogłębienia wiedzy na temat miejsc pamięci i męczeństwa na terenie gminy Osie. Nowatorski charakter innowacji polegał na wprowadzeniu do zajęć historii edukacji regionalnej. Zajęcia odbywały się w ramach lekcji historii oraz zajęciach pozalekcyjnych w terenie, w tym wycieczek pieszych.

Uczniowie zapoznali się historią związaną z odzyskaniem niepodległości w naszym regionie oraz poznali miejsca upamiętniające tragiczne wydarzenia   z okresu  II wojny światowej.

Innowacja opierała się na materiałach pochodzących z opracowań wydanych przez Bractwo Czarnej Wody, Wdecki Park Krajobrazowy oraz źródeł historycznych z terenu gminy Osie.

Miejsca pamięci, przy których odbyły sie zajęcia w terenie :

– Cmentarz Parafialny w Osiu,

– Tablica pamiątkowa przy Kościele Parafialnym w Osiu,

– Kapliczka w miejscowości Radańska,

– Tablica i grób ofiar zbrodni hitlerowskiej w Tleniu,

– plac przy kościele w Osiu (przy budynku Nadleśnictwa).

Spotkanie z Panem Markiem Miesałą

17 stycznia 2020 roku uczniowie klas 6 i 7  w ramach innowacji “Na stulecie odzyskania niepodległości – ocalić od zapomnienia” zostali zaproszeni na spotkanie z Panem Markiem Miesałą. Dowiedzieli się na nim w jaki sposób utworzyła się gmina oraz poszczególne sołectwa. Mieli okazję również zobaczyć Osie na starej fotografii i skonfrontować dawne Osie z obecnym stanem. Mogliśmy również zobaczyć nieistniejące już budynki sprzed II wojny oraz ich stan po zbombardowaniu.

Konkurs fotograficzny „Osie dawniej i dziś” – Gmina Osie w obiektywie nastolatka dobiegł końca. Mimo małego zaangażowania uczniów w ten konkurs cieszymy się z efektu końcowego. Udało się uczniom odszukać miejsca uwiecznione na starych fotografiach  i  ponownie je uwiecznić  w 2019 roku. Odnaleźliśmy również dwie nowe fotografie które nie były wcześniej prezentowane w  galerii “Osie na starej fotografii”: zdjęcie domu parafialnego w Osiu oraz szkoły we Wierzchach. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Poniżej galeria nadesłanych zdjęć:

Uczniowie klas piątych również w czasie trwania innowacji przygotowywali projekt „Historia bliżej nas” o którym możemy więcej poczytać TUTAJ

Recent Posts

Warunki socjalno-bytowe mieszkańców gminy przed II wojną światową.

Warunki socjalno-bytowe mieszkańców gminy przed II wojną światową.

Przez cały okres międzywojenny sprawy bezrobocia i opieki nad bezdomnymi i ich rodzinami urastały do rangi podstawowych problemów społecznych. Rozmiary bezrobocia były uzależnione od ogólnej [...]

More Info
Szkolnictwo w okresie międzywojennym.

Szkolnictwo w okresie międzywojennym.

Region pomorski odziedziczył po zaborcy pruskim stosunkowo nieźle zorganizowaną sieć szkół wiejskich mających zapewnić realizację powszechnego obowiązku szkolnego. W Osiu znajdowały się: [...]

More Info
Organizacje i towarzystwa na terenie gminy Osie w dwudziestoleciu międzywojennym

Organizacje i towarzystwa na terenie gminy Osie w dwudziestoleciu międzywojennym

Jedną z liczniejszych i prężniej działających organizacji nie tylko w Osiu, ale również w Starej Rzece, w Wierzchach oraz w Łążku było Towarzystwo Powstańców i Wojaków. W Osiu Towarzystwo to […]

More Info
Historia bliżej nas 2022/2023

Historia bliżej nas 2022/2023

Dokończyliśmy projekt Historia bliżej nas 2022/2023. Poniżej efekt pracy uczniów Szkoły Podstawowej w Osiu. Kliknij na okładkę

More Info

Archiwa

Kategorie

Powered by WordPress | theme Dream Way